Góry,  Podróże,  Trekking

5 górskich pereł Dolnego Śląska

Dolny Śląsk nie musi nam się kojarzyć tylko i wyłącznie z Karkonoszami i ich Śnieżką. Popularność Śnieżki sprawia, że nie rozglądamy się dookoła tylko skupiamy się tylko na tym jednym regionie. Karpacz to chyba najbardziej popularny kierunek wśród turystów a szkoda.

Cóż jeszcze wchodzi w skład Dolnego Śląska i na czym warto oko zawiesić?

1.Książański Park Krajobrazowy.

Nie duży obszar znajdujący się obok Wałbrzycha. Malownicze krajobrazy z Zamkiem Książ na czele. Na terenie parku znajdziemy także kilka dróg wspinaczkowych w rejonie Wąwozu Szczawnika. Wędrując szlakami Książańskiego Parku możemy ujrzeć grupki kozic z młodymi. Oczywiście jeżeli będziecie cicho i się nie spłoszą. Są to mieszkańcy zboczy górskich tego parku. Każdy znajdzie w tym rejonie coś dla siebie. Mamy i palmiarnie i zamki i szlaki turystyczne.

2. Góry Sowie

Co prawda nie są to góry wysokie, ale bardzo spokojne i nie przeludnione. Świetnie się sprawdzają na rozchodzenie. Góry Sowie nie słyną tylko i wyłącznie z Wielkiej Sowy. Można sobie zorganizować wycieczkę np. na wieżę widokową na Kalenicy. Mamy tam piękną panoramę na wszystkie pasma Dolnego Śląska. Na szlakach jest sporo wiat turystycznych, z miejscem na ognisko. Wspaniały pomysł na zwieńczenie wycieczki. Po drodze mamy także schronisko Andrzejówka, gdzie możemy rozsiąść się na leżakach i podziwiać falujące grzbiety górskie.

3. Zagórze Śląskie

To już jest pełne uroku miejsce. Zagórze słynie z popularnej tamy na jeziorze Bystrzyckim oraz z cudownych chatek rybackich. Trasa jest idealna dla rowerzystów oraz pieszych. Znajdziemy tam także 2 miejsca na wspinaczkę ( drogi od IV do VI+ ) ukryte w zaroślach. Popularnym miejscem są także ruiny zamku Chojnik. Przy odrobinie wysiłku możemy podejść także na wiatę widokową i ujrzeć jezioro Bystrzyckie z samej góry. Zagórze jest małym obszarem, jednak szlaki turystyczne są dość rozległe i łączące z dalszymi mieścinami.

4. Góry Izerskie

Ahhh jak ja je uwielbiam. I ujrzeć Karkonosze można. Delikatne górki szczególnie hipnotyzujące zimą. Szlaki pochowane w gęstym lesie krzyżują się z drewnianymi kładkami położonymi nad strumykiem. Cisza, spokój. Porozrzucane skały co jakiś czas wołają by wejść i z góry zobaczyć nasze słynne Karkonosze. Góry Izerskie to schronisko na Stogu Izerskim i pyszne naleśniki w Chatce Górzystów. Narty biegowe i pyszna kofola( jak zajdziecie do Czech).

5. Masyw Śnieżnika.

Masyw Śnieżnika to dla mnie dość specyficzny rejon. Może dlatego, że będąc tam 4 razy, tylko raz cokolwiek widziałam będąc na Śnieżniku. Masyw Śnieżnika to nie tylko Międzygórze. To także szlaki dochodzące na szczyt od boku. Przechodzące przez Mały Śnieżnik. I myślę, że są one o wiele piękniejsze widokowo niż główny, czerwony szlak prowadzący od Międzygórza. Zwłaszcza, że poruszają się po nim tłumy. Tak jak w przypadku każdego innego górskiego rejonu, wystarczy wybrać coś mniej znanego by poczuć magię gór. Masyw Śnieżnika to także Jaskinia Niedźwiedzia. Była moją pierwszą zwiedzaną i chętnie odwiedzę ją jeszcze raz. Myślę, że w początkujących może ona wszczepić chęć zwiedzania tego typu miejsc. No i Wodospad Wiliczki. Z platformami spacerowymi. Coś pięknego. Będąc w Międzygórzu warto to zobaczyć.

Oczywiście, jest o wiele więcej miejsc na Dolnym Śląsku, które warto zwiedzić. Ja jednak sugerowałam się własnymi doświadczeniami i szczerze Wam piszę, że te miejsca z pewnością skradły moje serducho. Mieszkam teraz w tym regionie i mogę poznawać więcej pereł tej części Polski, które zawsze mnie intrygowały. Cała moja przygoda właśnie zaczęła się od Dolnego Śląska i już zawszę będę miała sentyment do tych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.