Góry,  Podróże,  sport,  Trekking,  Trekking, góry

8 pomysłów na prezent dla górołaza

Trafić naszym najbliższym w gust to zapewne nie lada wyzwanie dla wielu z Was. Obdarowywanie prezentami sprawia przyjemność większości ludzi. Uśmiech na twarzy najbliższych to najlepsza podzięka w zamian za drobne upominki. Jednak czy za każdym razem uda się nam trafić w gust? Zapewne nie. Szczególnie w gusta podróżników lub górołazów. Przecież w większości przypadków wszyscy już wszystko i tak mają.

Co zatem najlepiej zakupić dla osób, które dużo chodzą po górach?

Top 1 KSIĄŻKI/MAPY

Moja kategoria, która mnie zawsze by uszczęśliwiła. Historii o wspinaczce, alpinistach, himalaistach jest od groma. Na liście każdego górołaza znajdziecie pozycje o Wandzie Rutkiewicz czy Jerzym Kukuczce. Jednak nie tylko w biografiach możemy przebierać. Relacje wypraw, tragiczne historie, topografie rejonów skalnych dla wspinaczy, albumy z krajobrazami górskimi to tylko część tego co możemy znaleźć w całym wachlarzu literatury górskiej. Mogę Wam szczerze polecić kilka tytułów, które spodobają się każdej zajaranej górami osobie. Książki zazwyczaj kosztują ok 40 zł, zaś przewodniki są z reguły droższe.

Świetnym pomysłem (jak dla mnie) jest też podarowanie map. Jeżeli Wiecie, że ktoś ma zamiar wybrać się w Tatry czy w Dolomity, fajnie zakupić laminowane mapy bądź wartościowe przewodniki.

Top 2 Koszulka z motywem górskim/wspinaczkowym

Jako, że wspinaczka oraz trekking górski są sportami coraz bardziej popularnymi, w internecie znajdziemy coraz więcej odzieży w takiej tematyce. Koszulki z nadrukami „Góroholiczka” bądź ” W górach jest wszystko co kocham ” są zawsze na „propsie”. Za tego typu koszulki zapłacić możemy maksymalnie 100 zł.

Top 3 Biżuteria z motywem

Jako kobieta, byłabym wniebowzięta. Widuję coraz częściej reklamy, które ukazują naszyjniki, kolczyki bądź bransoletki z delikatnym motywem górskim. Jak dla górskiej baby? IDEALNIE !

Top 4 Sprzęt górski

Z tym może być większy problem…..finansowy. Sprzęt górski, szczególnie zimowy nie należy do tanich. Jednak gdy ktoś zaczyna przygodę z zimową turystyką a nie stać go na zakup np raków oraz czekana, warto rozważyć zakup np w zestawie. Oczywiście przed zakupem należy znać „wymiary” osoby , czyli rozmiar butów pod raki oraz wzrost w celu dopasowania czekana. Opcja nieco droższa, ale jaka inwestycja w górską pasję !

Top 5 Górski kubek

Ah te słynne kubeczki włóczykija. Fajnie mieć swój kubek, który się nam nie rozbije w plecaku ( swego czasu nosiłam szklane ) a doda frajdy. Picie herbaty we własnym górskim kubku w schronisku smakuje tysiąc razy bardziej. Za taki metalowy kubek trzeba liczyć ok 50 zł.

Top 6 MAPY ZDRAPKI

Jak dla mnie? Mistrzostwo. Co prawda nie jest to prezent za 20 zł tylko za ok 100. Jednak bardziej obrazowo nie da się zaznaczyć przebyte szlaki. Można zakupić np zdrapkę określonego rejonu np Tatr lub zdrapkę mapę świata. Fajny prezent, ukazujący nasze dokonania te małe i duże.

Top 7 CZAPKI/CHUSTY WIELOFUNKCYJNE

Czapki, chusty to nieodzowny element górskiej garderoby. A czemu chadzać w smutnych, szarych czapach jak można zaszaleć z neonowymi kolorami niczym z HeadCrasha? Wybór chust mamy ogromny, od stonowanych po szalone. Chusty możemy wykorzystywać przez cały rok. Nie tylko chronią głowę, ale mają mnóstwo innych zastosowań podczas przechadzek w góry. Za najtańszą chustę możemy wydać już od 20 zł w zwyż. Za czapy robione własnoręcznie należy przewidzieć ok 90 zł.

Top 8 Puzzle z krajobrazem górskim

Kocham puzzle. Jest to od dziecka moja maja zajawka. Zawsze układałam krajobrazy, a górskie sprawiają jeszcze więcej radości. Puzzle nie tylko mogą służyć do ułożenia a następnie do spędzeniu życia w piwnicy. Można zrobić z tego całkiem fajne obrazy na ścianę. Przy starannym doklejeniu, stworzeniu ramy, zastosowaniu połysku możemy się naszym dziełem napawać przez dłuższy czas. Większym problemem jest to, że puzzle z wieloma elementami zajmują dużo miejsca w mieszkaniu. Jednak w dobie dzisiejszych możliwości i na to znajdziemy sposób. Otóż ? Mata do puzzli. Rozkładamy, układamy i zwijamy bez rozwalania obrazka. Jakie to proste?Koszt puzzli ok 25 zł, maty ok 50zł.

Lepiej dołożyć kilka złotych i kupić coś co bardziej trafi w gust górołaza, nawet jeżeli miałby to być brelok z karabinkiem do kluczy. Pomysłów jest naprawdę dużo. Ja wymieniłam te, które ja realizuję, bądź te które sama chciałabym kiedyś dostać. W dzisiejszych czasach możliwości jest od groma i trochę. Wystarczy tylko troszkę się rozejrzeć i dokonać wywiadu środowiskowego. Życzę Wam zatem udanych łowów w sklepach górskich bądź księgarniach….i nie tylko !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.