Góry,  sport,  Trekking

Dolomity w Tatrach? Tylko na Siwym Wierchu

Nigdzie w Tatrach nie znajdziecie podobnego miejsca jak w tym rejonie Tatr Zachodnich. Siwy Wierch(1805 m n.p.m) mało komu coś to podpowiada. I chwała Bogu, bo odetchniecie w tym miejscu pełną piersią a oczy wyjdą Wam na wierzch.

Gdzie to jest? Skąd zacząć?

Jedziemy kawałek za Zuberec i zostawiamy auto przy Bielej Skale. Stąd szlakiem czerwonym będziemy iść ostro w górę.Nie mam jednak optymistycznych wiadomości co do podejścia, gdyż od samego dołu aż po sam szczyt czeka nas masa podejścia. Nie ma chwili wypłaszczenia.Po drodze słowacy postanowili poprawić nam humory postawionymi słupkami, które co 100 m informują nas jaką wysokość osiągneliśmy. Poruszamy się aż do Białej Skały bardzo krzaczastymi, zarośniętymi terenami, także uwaga na kleszcze. Na odcinku pomiędzy wejściem a Białą Skałą znajdują się także inne punkty widokowe na które możemy się wdrapać. Ujrzymy wtedy wzniesienia z okolicy Zuberca oraz Liptovski Mikulasz.

Dla kogo wycieczka na Siwy Wierch?

Na pewno nie dla osób o słabej kondycji. Wejście na sam szczyt z dołu nie jest co prawda 10 godzinną wycieczką, ale mimo to daje do wiwatu. Po drodze znajduje się jedno miejsce gdzie można zrobić sobie postój, gdyż pomimo tego, że obszar jest trawiasty, występują tam mocne przepaście.

Przejście na sam szczyt powinno się pokonywać graniowo, jednak dookoła są wydeptane, mniej eksponowane obejścia. W dolomitowej kopule Siwego Wierchu poruszamy się po bardzo kruchym, piarżystym terenie. Na 2 odcinkach pojawiają się klamry oraz łańcuchy. Według mnie nie ma tam żadnych technicznych trudności.

Zdobywając Siwy Wierch otwiera nam się panorama na Główną grań Tatr Zachodnich oraz na punkty Ostrej. Szlak jest mało uczęszczany, co przy specyficznym charakterze tej góry, bardzo mnie dziwi.

Nigdzie indziej nie znajdziemy takiej skalnej scenerii przypominającej Dolomity. Góra szczególnie warta uwagi. Z daleka wyróżnia się na tle innych gór. Od razu nas bardzo zaciekawiła. Przejście w jedną i drugą stronę tym samym czerwonym szlakiem zajęła nam ok 7 godzin. Ostry Wierch to z pewnością jedno z bardziej oryginalnych miejsc w całych Tatrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.