Góry,  Hobby,  Podróże,  Trekking, góry

6 pomysłów na przetrwanie kwarantanny w domu

Ostatnie dni dla wielu z nas są dosyć ciężkie.Zostaliśmy ograniczeni w wielu kwestiach, z czym musimy sobie cierpliwie poradzić. Co zrobić gdy góry zostały zablokowane, siłownie zamknięte, prelekcje górskie odwołane a praca zawieszona? Przy odrobinie kreatywności możemy sprawić aby przeczekanie epidemii w domu nie było aż tak bolesne.

  1. Górska literatura

Idealny moment na nadrobienie często odkładanej czynności- czyli czytania. Teraz już nie ma wymówek, że nie mamy na to czasu. Literatura górska jest coraz bardziej obszerna. Nie można narzekać na brać ciekawych pozycji na półkach. Dowiedzmy się jak Wanda Rutkiewicz rozpoczynała swoją przygodę w górach wysokich. Poznajmy Tomasza Mackiewicza, który sięgnął górskiego nieba, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zerknąć możemy na relację Adama Bieleckiego z wyprawy na Broad Peak. Dzięki całym zbiorze tego typu opowieści, możemy chociaż w małym procencie przenieść się na najwyższe wyżyny i zidentyfikować się z lodowymi wojownikami. Fajnie jest znać historię polskiego himalaizmu i na przełomie czasu ujrzeć jak bardzo ta dziedzina sportu się rozwinęła. Przeczytajcie koniecznie książki dotyczące ratownictwa. Zobaczycie jak wygląda życie toprowców czy lekarzy, którzy uczestniczą w największych wyprawach górskich.

2. Planowanie górskich wojaży

Na dzień dzisiejszy co prawda ciężko zaplanować najbliższe dwa tygodnie, ale nic nie może nam odebrać marzeń, nawet jeżeli ma się to odbyć za 10 lat. Planujcie najdrobniejsze wyjazdy! Marzy Ci się wyjazd w Rudawy? A może Góry Sowie? Masz chęć na zrobienie magicznych ujęć na Islandii? Planuj i jeszcze raz planuj. Otocz się mapami, przewodnikami, planerami. Nic tak nie cieszy, jak gotowy plan, który masz podany na tacy. Róbcie listy miejsc i rzeczy, które chcecie w życiu zobaczyć, poznać. A ile czasu przy tym zleci !

3. Piszcie bloga

Rozumiem, że ten podpunkt nie dotyczy wszystkich. Niektórzy po prostu mogą nie lubić pisać. Jednak z moich obserwacji wynika, że większość ludzi prowadzących aktywnie swoje social media prowadzi też swoje blogi. Ja mam kilka blogów o tematyce górskiej, które lubię czytać. Zbyt dużo czasu wolnego akurat dobrze przekłada się na pisanie. W domowym zaciszu mogą się zrodzić fajne tematy oraz projekty , które warto pokazywać ludziom.

Blog concept shown on a laptop screen

4. Układanie puzzli, malowanie po numerach

Nic tak mnie nie pochłania jak układanie górskich krajobrazów. Od dziecka to uwielbiałam i teraz jako dorosła nadal mnie to nie opuściło. Wcale nie musicie mieć 100 metrowego mieszkania aby układać obrazy. Wystarczy zakupić matę do układania puzzli, którą zawsze można zawinąć i rozwinąć w dowolnym miejscu bez naruszenia ułożonych elementów.

Aktualnie zakupiłam też obraz do malowania. Wypełniamy farbami fragmenty oznaczone numerami. Fajna zabawa, która jest czasochłonna i porywająca. Nasze dzieło oczywiście można powiesić na ścianie. Wcale nie musimy być światowej klasy malarzami aby cieszyć się namalowanymi Dolomitami nad łóżkiem.

5. Nadrobienie filmów o tematyce górskiej

Któż nie pamięta filmów tj. "Granice Wytrzymałości" albo" K2"? Jeżeli ktoś nie oglądał to ma co nadrabiać ! Poznajcie historię bohatera z "127 godzin" czy ekipy " Everestu". Jednak nie ograniczajcie się tylko do kina komercyjnego. Warto oglądać filmy dokumentalne, biograficzne. Rozbijmy to jeszcze na tematy instruktażowe i mamy pełne combo na dobre kilka dni. Dowiedzmy się jak ratować się przed burzami w górach, jak odpowiednio pakować plecaki na wyprawy czy jak zabrać się za turystykę zimową. Tak jak podróżujecie po szlakach, teraz przenieście się do czeluści youtube'a. Można zatem połączyć przyjemne z pożytecznym.

6. Wykorzystujcie fotografię

Któż nie lubi oglądać swoich zdjęć z podróży? Możecie poszperać w starych zdjęciach a może natkniecie się na prawdziwą perełkę, którą opublikujecie następnie na instagramie? Mamy całą masę programów do upiększania zdjęć, przywrócenia im " życia". Bawcie się kolorami, kontrastami., efektami. A nóż w kimś się obudzi smykałka do fotografii krajobrazowej? Kto to wie....

Dbajcie o siebie, o swoich bliskich. Bądźcie odpowiedzialni jak to mam nadzieję robiliście także i w górach.

[/pl_text]
[/pl_col]
[/pl_row]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.