Trekking, góry,  Uncategorized

Słowacki Raj- i o co tyle szumu?

Painting Blog Banner (1)

 

Co to jest Słowacki Raj i gdzie go szukać?

Słowacki Raj (Slovenský raj) to słynny na całą Europę region turystyczny we wschodniej części Słowacji, który od 1988 stanowi park narodowy. Jest to krasowy płaskowyż o średniej wysokości  max. 1000 m, gęsto poorany stromymi, malowniczymi kanionami oraz wąwozami.  Jeżeli kiedykolwiek usłyszycie hasło – Góry Straceńskie, to właśnie chodzi o Słowacki Raj.  Na terenie parku znajdziemy trasy nie tylko dla turystów, ale także rowerzystów. Należy pamiętać przy doborze trasy, że niektóre odcinki są odcinkami jednokierunkowymi.

mapa slovenskyu raj

Odwiedziny Słowackiego Raju, chodziły mi po głowie już od niepamiętnych czasów.  Jednak nigdy nie było mi tam po drodze. Bardzo dużo ludzi chwali sobie ten rejon. Na Instagramie można znaleźć wiele pięknych zdjęć przedstawiających wąwozy okute w żelastwo i drewniane kładki.  Nawet chadzając po Zakopanem można ujrzeć ogrom tablic z proponowanymi wycieczkami, właśnie do Słowackiego Raju.  Jeżeli ktokolwiek z Was odwiedził kiedyś Wąwóz Kraków, będąc w Słowackim Raju raczej niczym nowym się nie zaskoczy.

IMG-20190916-WA0015-01

Na pierwszy rzut wybraliśmy szlak Sucha Bela. Kierowaliśmy się na miejscowość Hrabusice. Z tego miejsca niedaleko zaczyna się wejście na szlak. Samochód można pozostawić za ok 2 euro na parkingu w Podlesoku. Należy pamiętać, aby mieć przy sobie kilka eurasów, gdyż za wejście płacimy 1,5 euro za osobę. Przy wejściu również można zakupić mapy za 6 euro, które są niestety mało przydatne. W tak wilgotnym, mokrym miejscu jak Słowacki Raj, przydałoby się mieć mapę laminowaną.

Plusem szlaku Sucha Bela jest to, że nie musimy długo dochodzić do rozpoczęcia wędrówki w wąwozie. Praktycznie od razu do niego wchodzimy.  W tego typu miejscach przyda się  obuwie wysokie, albo alternatywnie można do niskich butów użyć stuptuty.  Po mocnych opadach deszczu, poziom wody w wąwozie może znacznie się podnosić, stąd też ogromna ilość drewnianych kładek. Kładki jednak nie dają gwarancji, że przejdziemy szlak w suchych skarpetkach.

IMG_20190916_120701-01

Szlak jest dosyć monotonny. Nie licząc kilku momentów, gdzie trzeba wchodzić po metalowych drabinkach nad małymi wodospadami. Niektóre drabinki są pochylone, należy trzymać się jednocześnie łańcucha i drabinki. Całe żelastwo jest mokre, o poślizgnięcie nie trudno. Powiem szczerze, że w tym miejscu straszek zajrzał mi w oczy.  W pewnym momencie zrobiło mi się ze stresu gorąco. Może to za sprawą tego, że bałam się poślizgnięcia na śliskich elementach.

Kiedy już się największa, chwilowa frajda z drabinami się kończy , przechadzamy się nadal dołem wąwozu po metalowych stopniach. I w sumie to…..tyle.

IMG_20190916_111449-01

IMG_20190916_114321-01

Wychodząc z Wąwozu  mamy przed sobą małe podejście do rozwidlenia szlaków.  Ogólnie rzecz biorąc jestem raczej rozczarowana wielkim szumem wokół Słowackiego Raju. Wierzę, że jest to rejon mocno odwiedzany przez turystów. Nie spodziewałam się kolejki do drabinek w środku września. Parking był praktycznie cały zapełniony. Wychodząc z wąwozu, praktycznie taplaliśmy się w błocie. Schodząc, bardziej czułam się jak w mniejszych polskich górkach. Nic szczególnego co mogłoby zwrócić chociażby moją uwagę. Jestem co prawda osobą dosyć wybredną, nawet jeżeli chodzi o krajobrazy. Tutaj niestety żaden element nie zrobił na mnie wrażenia.  Początkowo głównym zamiarem było przejście małej ferraty Kysel w pobliżu. Jednak biorąc pod uwagę ” długość” tego odcinka – odpuściliśmy.

PSX_20190919_134133

Dla rodzin z dziećmi, fajny spacer. Dla zagorzałych górołazów, szczególnie zakochanych w wysokogórskim klimacie- to raczej niezbyt dobre miejsce. Polecam ubrać rzeczy przeciwdeszczowe, wygodne, wysokie buty by woda nie wleciała nam do środka. Chadzając w mokrych ubraniach to nic przyjemnego.  W wąwozie jest chłodniej niż na górze, także ciepłe wdzianko również mile widziane.

Cała trasa wynosiła niecałe 10 kilometrów.

mapa

PSX_20190919_134443

Może akurat ktoś z Was był w Słowackim Raju i ma godne polecenia miejsca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.