Góry,  Podróże,  sport,  Trekking

Ubezpieczenia górskie

To jeden z coraz głośniejszych tematów w górach. Z roku na rok turystów w góry przybywa. Nie tylko u nas, ale także w innych rejonach świata. Turystyka górska jest dzisiaj bardzo popularna, co sprzyja wypadkom i to często śmiertelnym. Wielu z nas nic sobie z wyjść w góry nie robi. Na naszym terenie wystarczy zadzwonić pod magiczny numer a w 5 minut przyleci po nas grupa nieustraszonych ratowników. Górska taksówka? Biorąc pod uwagę opowieści Toprowców, można tak to odebrać. Brak nałożonych opłat za sprowadzenie człowieka z góry sprawia, że z tyłu głowy mamy myśl ” oj tam. w razie czego zadzwonię i wrócę bezpiecznie na dół”. Po drugiej stronie Tatr sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Słowacy już dawno wprowadzili zasadę odpłatności za akcje ratownicze. Aby wspinać się w Tatrach Słowackich musisz mieć stosowne ubezpieczenie. Zatem gdzie takie ubezpieczeni nabyć aby uniknąć sytuacji przetaczania się z połamanymi kończynami z granicy słowackiej na polską?

Czego potrzebujemy w doborze ubezpieczenia?

Akcji Poszukiwawczej oraz akcji ratowniczej, gdzie potrzebne jest użycie specjalistycznego śmigłowca.

Transportu specjalistycznego. Ratownicy górscy przekazują rannego dalej pogotowiu, które transportuje go do szpitala.

Opieki medycznej oraz transportu chorego lub zwłok do kraju. Transport może się odbyć ambulansem bądź samolotem z osobą odpowiedzialną za sprawowanie opieki nad chorym. To są ogromne koszta, jeżeli nie posiadamy żadnego ubezpieczenia.

Musimy także wziąć inne elementy pod uwagę jak np. Ubezpieczenie zniszczonego/utraconego sprzętu sportowego, opiekę prawną i tłumaczenia.

1.Bezpieczny Powrót PZU

Ja właśnie wybrałam tą opcję. Rekomendowaną przez Polski Związek Alpinizmu. Dogodne pakiety i rozsądne ceny. W parze cena również ulegnie zmiejszeniu. Ja wybrałam opcję całoroczną. Jeżeli często podróżujemy to jest najbardziej opłacalny wariant. Ubezpieczenie obowiązuje na całym świecie (poza Arktyką, Antarktydą i Grenlandią) w wariancie podstawowym do wysokości 6.000 m n.p.m. dla wypraw trwających nie dłużej niż 8 tygodni.

Na kartę nie ma zniżek do schronisk. Pełne pakiety możecie przejrzeć na stronie : https://bezpiecznypowrot.pl/

2. Krótkoterminowe Ubezpieczenie Górskie Union.SK

Korzystałam z niego wyjeżdzając np na dwa dni w Tatry Słowackie. Dzienny koszt takiego ubezpieczenia nie jest wysoki. Nawet jeżeli wędrujemy granią po polskiej stronie istnieje ryzyko, że spadniemy akurat na teren Słowacji. Dlatego warto mieć to ubezpieczenie w takich przypadkach. Usługa z Union nie obowiązuje tylko i wyłącznie na Słowacji, możemy także wybrać inne górskie rejony Europy.

cena 1 dniowego ubezpieczenia

Bezpośredni odnośnik do Górskiego Ubezpieczenia znajdziecie tutaj- https://www.union.sk/cestovne-poistenie-online/?country=703_4#ciel-cesty

3. OEAV (Oesterreichischer Alpenverein) i DAV (Deutscher Alpenverein)

Alpenverein to klub alpejski zrzeszający miłośników aktywności górskiej. W ramach rocznej składki członek otrzymuje polisę ubezpieczeniową w zakresie akcji ratownictwa i transportu oraz leczenia (polisa działa na całym świecie). Polisa jest roczna, obejmuje okres od 1 stycznia do 31 stycznia następnego roku, co umożliwia „płynne” kontynuowanie ubezpieczenia. Formularz możecie wysłać poprzez stronę : www.alpenverein.pl

Nowi członkowie klubu, którzy wstępują do OEAV od 1 września objęci są ubezpieczeniem do 1 stycznia kolejnego roku, bez naliczania składki za ten okres. Przynależność do OEAV daje wiele dodatkowych korzyści, m.in. do 50% zniżki w alpejskich schroniskach górskich ( nie tylko w alpejskich. Także w niektórych schroniskach polskich- w Piątce -20% za nocleg)

4. Ubezpieczenie Planeta Młodych

Planeta Młodych – ubezpieczenie dla osób od 5 do 39 roku życia.
Planeta Młodych PLUS dla osób od 39 do 59 lat
Jest to kolejne długoterminowe ubezpieczenie obowiązujące przez okres roku od daty nabycia polisy. Cena oczywiście zależy od wyboru wariantu.
Ubezpieczenia kosztów poszukiwań i ratownictwa do wysokości 30 000 PLN
Dla ubezpieczonych zniżki na terenie Polski, m. in.: sklepy sportowe, kluby fitness, restauracje (wykaz na stronie internetowej)Informacje szczegółowe o warunkach ubezpieczenia, możliwych wariantach: http://www.planetamlodych.com.pl/

W dzisiejszych czasach, w dobie internetu nie musimy nawet wychodzić z domu aby nabyć takie ubezpieczenie. Nie musimy iść do oddziału i spędzać tam godziny w oczekiwaniu na swoją kolej. Wystarczy wybrać to co dla nas najlepsze, wypełnić formularz i opłacić składkę online. Kilka minut w zamian za spokojną głowę podczas wyprawy. Zawsze pamiętajmy o tym, że jeżeli nam się coś stanie w górach, obciążenie finansowe za akcję ratowniczą spadnie na naszą rodzinę. Oszczędźmy tego sobie oraz najbliższym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.