Góry,  Hobby,  sport

Zimowe szczyty w Tatrach dla początkujących !

Zdarza się Tobie, że oglądając czyjeś zimowe poczynania czujesz zazdrość? Myślisz, że się do tego nie nadajesz , jesteś za słaby, za mało obyty? A może po prostu nie wiesz od czego miałbyś zacząć?

Postaram się Ciebie nakierować na szczyty, które możesz wpisać sobie na swoją początkową, zimową listę. A teraz obeznaj się z tematem, śmigaj na siłownię i zacznij dużo spacerować i do dzieła!

1.Grześ

Ahh ten Grzesiek….Klasyk dla początkujących w Tatrach Zachodnich. Ma 1653 m. ale wcale mu to nie ujmuje ! Na Grześka wędrówkę zaczynamy z parkingu na Polanie Chochołowskiej i śmigamy spokojnie do schroniska(cały czas gnamy prosto).Schronisko w tym rejonie należy do moich ulubionych. Szczególnie latem, gdy budzi Ciebie stadko owieczek. Moim zdaniem podejście na Grzesia należy do łatwych, nie ma tam żadnych technicznych trudności. Widok z Grześka jest niesamowity a przed nami ukaże się kolejny wierzchołek —> Rakoń. Jeżeli starczy Wam sił to śmiało możecie pociągnąć swoją wycieczkę właśnie na Rakoń ( 1879 m ). Ogólnie przyjemnie i bez bólu z piękną panoramą Tatr Zachodnich.

2.Kopa Kondracka

Kolejny przykład mało stresującej wycieczki na tatrzański szczyt i to powyżej 2 tys.! Wycieczkę zaczynamy w Kuźnicach, obok wyciągu na Kasprowy Wierch. Pierwszym naszym przystankiem będzie Hotel Kalatówki a następnym Schronisko na Kalatówkach. W Hotelu często odbywają się różnego rodzaju szkolenia. Są to szkolenia skiturowe, lawinowe. Warto się rozeznać w temacie. Droga od hotelu do schroniska wiedze lasem, nie należy do ciężkich. Schronisko na Kalatówkach jest bardzo malutkie, jest raptem kilka miejsc noclegowych. Spotkamy tam zimą pełno skiturowców, którzy zjeżdżają właśnie z Kopy. Od schroniska czeka nas już podejście szlakiem zielonym a następnie czerwonym ok. 2 godzin. Podejście nie powinno sprawić problemów. Wędrówkę przy dobrej kondycji można rozszerzyć do cofnięcia się np na Kasprowy i zjechanie kolejką do Kuźnic. Przyjemnie, z cudownymi widokami na Tatry Wysokie i Zachodnie.

3.Ornak

1854 m n.p.m a ile zobaczyć na nim można. Jeden z moich ulubionych punktów w drodze na Starorobociański Wierch( tam was nie wysyłam teraz). Aby dotrzeć na Ornak musimy się przedostać przez Dolinę Kościeliską. Perełka naszych polskich Tatr. Spokojna i relaksująca trasa z uspokajającym szumem potoku. Od schroniska musimy skierować stopy na żółty szlak, który zaprowadzi nas aż na Iwaniacką Przełęcz. Z tejże przełęczy niczego nie widać, ale spokojnie. Wszystko jeszcze przed Wami. Z przełęczy czeka nas podejście zielonym szlakiem. Początkowo przez las aby później pomęczyć się z podejściem na samą górę. Podejście na Ornak nie uznam za tak proste jak np na Grzesia, ale jest wykonalne dla osób, które startują. Myślę jednak, że Ornak można zostawić sobie na właśnie trzeci szczyt w kolejności. Wycieczkę z Ornaku możemy przedłużyć sobie aż do Siwej przełęczy(1840 m). Widoki są petardą, jak dla mnie. To zdecydowanie moje ulubione punkty w Tatrach Zachodnich. A jakie tam zachody są !

Póki co podałam 3 punkty dla oswojenia się. Oczywiście zaznaczam, że wędrówki zimowe są zupełnie inne niż latem. Są o wiele cięższe. Każdy, nawet najprostszy szlak, zimą ma inny stopień trudności. Śnieg, szczególnie ten wyślizgany, może zrobić nam krzywdę nawet na takim nie pozornym Grześku. Przed wyjazdem w Tatry sugeruję aby chodzenie w rakach przetestować sobie w niższych pasmach górskich. Wybierzcie Beskidy, Masyw Śnieżnika bądź Karkonosze. Nie każdy będzie od razu potrafił się poruszać z zimowym sprzętem a bardzo łatwo jest np zaczepić się rakiem o rak i upadek gwarantowany. Nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu. Przed eskapadami zimowymi czytajcie. Sprawdzajcie pogodę. Jest mnóstwo filmów, artykułów, instruktarzy, grup mówiących o przygotowaniach, niebezpieczeństwach czy sprzęcie w góry. Warto mieć pewną wiedzę w tym temacie przed wyjazdem. Chyba nie chcecie być kolejni w kronice TOPR jako „kolejny nie przygotowany turysta, który nie wiedział gdzie się znalazł”.

M.K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.